Sääntömääräinen kokous keräsi jäseniä

(20.11.2018)

Cetus Espoo ry – Cetus Esbo rf:n sääntömääräinen varsinainen kokous pidettiin eilen, maanantaina 19.11.2018. Kokous sai seuran jäsenet liikkeelle: Salissa oli noin 130 henkilöä, joista 126 olivat äänivaltaisia seuran jäseniä.

Kokouksessa olivat esillä esillä Cetus Espoon sääntöjen 8§:ssä mainitut asiat ja uusi strategia esiteltiin. Kokouksessa päätettiin strategiaan liittyvästä johtamismallin kehittämisestä. Cetuksessa siirrytään linjajohtamiseen vuoden 2019 alusta. Hallitukselle valittiin uusi puheenjohtaja ja kolme uutta jäsentä.

Puheenjohtajaehdokkaat olivat Eero Elovaara ja Kalle Rasinmäki. Hallituksen puheenjohtajaksi, vuosiksi 2019- 2020, valittiin Kalle Rasinmäki äänin 101. Nykyinen hallituksen puheenjohtaja Eero Elovaara sai 24 ääntä. 126 äänestäjästä yksi äänesti tyhjää.

Hallitukseen valittiin kolme uutta jäsentä: Ari Auvinen (90 ääntä), Salli Schreck (92 ääntä) sekä Jussi Teijonsalo (74 ääntä). Ehdolla ollut Annikka Koivu sai 54 ääntä, ja Katja Linnakylä 60. Äänestyksessä oli mahdollisuus antaa 3 ääntä ja ääniä annettiin yhteensä 370.

Erovuorossa hallituksesta ovat Eero Elovaaran lisäksi Aleksi Eskelinen, Marko Lysmä ja Niklas Spångberg.

Puheenjohtaja – sekä hallituspaikat ovat kaksivuotisia. Puheenjohtaja ja hallitus vuonna 2019 ovat:

(Pj) Kalle Rasinmäki, Sakari Aalto, Ari Auvinen, Mari Kasvio, Sakari Lind, Salli Schreck sekä Jussi Teijonsalo.

Onnea valituille! Haluamme myös lämpimästi kiittää väistyvää puheenjohtajaa Eero Elovaaraa suuresta panoksesta seuran hyväksi hallitusvuosien ja puheenjohtajakauden aikana. Lämmin kiitos myös erovuorossa oleville hallituksen jäsenille.

Kokouksen materiaalit löytyvät täältä.