Cetuksen vesipallomiehille pohjoismaiden seuramestaruus
Julkaistu
Viikonloppuna Turussa pelatussa PM-turnauksessa Cetus voitti seurojen pohjoismaiden mestaruuden. Toiseksi sijoittui KVIK Tanskasta ja kolmanneksi Vilnius Delfinas Liettuasta.
Nordic Club Championship -turnaukseen oli kutsuttu pohjoismaiden parhaat vesipalloseurat. Turnauksen alkulohkossa A pelasivat Järfälla (Ruotsi), KVIK Copenhagen (Tanska), Kuhat ja isäntäjoukkue Turun Uimarit. Alkulohkossa B pelasivat Cetuksen lisäksi Vilnius Delfinas (Liettua), Slagelse (Tanska) ja Polisen (Ruotsi).
Perjantain ottelu tukholmalaista Polisenia vastaan oli selkeästi Cetuksen hallussa ensimmäisiltä sekunneilta lähtien ja Cetus voitti selkein lukemin 19 - 4. Lauantaina aamupäivällä pelattu ottelu tanskalaista Slagelsea vastaan oli myös vahvaa Cetuksen hallintaa alusta loppuun ja loppulukemat olivat Cetukselle 23 - 5.
Lauantain toinen ottelu liettualaista Vilniusta vastaan oli puolestaan erittäin jännittävä ja tasainen. Vilnius siirtyi heti ottelun alussa 0 - 2 johtoon, mutta Cetus pystyi nopeasti vastaamaan liettualaisten taktiikkaan ja oli erän lopussa 6 - 3 johdossa. Ottelu oli tiukkaa vääntöä loppuun saakka, mutta Cetus piti ensimmäisessä erässä saavutetun johtonsa. Ottelu päättyi Cetuksen voittoon lukemin 13 - 9. Cetuksen kapteeni Sándor Bárány kommentoikin turnauksen jälkeen, että ottelu Vilniusta vastaan oli eräänlainen turnauksen henkinen finaali.
Pronssiottelussa pelasivat lohkokakkoset Turun Uimarit ja Vilnius Delfinas. Vilnius voitti pronssia lukemin 9 - 18.
Pohjoismaiden mestaruudesta pelasivat lohkovoittajat Cetus ja KVIK. Mestaruus ratkesi Cetukselle lopulta erittäin selkeästi maalein 2 - 22.

Päävalmentaja Nemanja Stevanovic oli erittäin tyytyväinen joukkueen suoritukseen. Viimevuotisen pronssin jälkeen tämän vuoden tavoite oli pohjoismaiden mestaruus ja se saavutettiin. Seuraavaksi katse siirretään kotimaisen SM-sarjan lisäksi European Aquaticsin Challenger Cupiin, jonka alkulohko pelataan Maltalla 1.-3.11.2024.
Lämpimät onnittelut pelaajille ja valmentajille!

Yhteystiedot
Valmentajat
Asiasanat
Uutiseen liittyvät aiheet
Vesipallo
Uutiset
Kevään kurssimyynti alkaa 15.12
Julkaistu:Kevätkauden kurssimyynti alkaa maanantaina 15.12 klo 9.00. Kevään kurssit näkyvät nettisivullamme viimeisään viikolla 47.
Sääntömääräinen kokous 25.11. Espoonlahden uimahallilla
Julkaistu:Cetus järjestää sääntömääräisen kokouksen tiistaina 25.11.2025 klo18.
Cetuksen masters-uimareille 14 PM-mitalia
Julkaistu:Vesipallon Suomen Cupin voitto Cetukselle
Julkaistu:Cetus piti Suomen Cup-pokaalin Espoossa! Cetuksen vesipallomiehet voittivat Kuhat Helsingistä vauhdikkaassa Suomen Cupin finaaliottelussa lukemin 12 - 18.
Seuraava kurssimyynti alkaa maanantaina 13.10
Julkaistu:Myyntiin tulevat Leppävaaran loppusyksyn kurssit sekä Keski-Espoon marraskuussa alkava kurssitoiminta. Keski-Espoon marraskuusta alkavat kurssit kestävät helmikuulle, jonka jälkeen alkaa Keski-Espoon loppukevään kurssit. Myynnissä olevat kurssit nähtävillä nyt nettisivuillamme.
Cetus GP 2024-2025 tulokset
Julkaistu:Cetus GP-sarja powered by Altaalle.com
Cetuksen Masters-uimareille 3 mitalia avovesiuinnin SM-kilpailuissa
Julkaistu:Avovesiuinnin SM-kilpailut järjestettiin 17. elokuuta Oittaalla.
Cetukselle tuplamestaruus rantavesipallossa
Julkaistu:Cetuksen naisten ja miesten joukkueet ottivat Suomen mestaruudet Leppävaaran maauimalassa pelatussa rantavesipallon SM-turnauksessa.
Seurapäivää vietettiin Leppävaaran maauimalalla
Julkaistu:Seurapäivässä palkittiin menestyneitä urheilijoita sekä nautittiin hyvästä seurasta aurinkoisessa säässä.
10-15v maksuton harrastusuinti
Julkaistu:10-15-vuotiaille tarjotaan keskiviikkoisin Leppävaaran ja Matinkylän uimahallilla koulujen toimintakauden aikana maksutonta matalan kynnyksen harrastamista yhteistyössä Espoon kaupungin kanssa. Syksyn 2025 ryhmiin varaus alkaa ma 18.8 klo 12.00
